Friday, 9 August 2013

רינת צפריר הלפרין


רינת צפריר הלפרין
1965-2013
מילות פרידה

כשאני חושב על אחותי רינת אני מייד חושב על Mr Bean, על שוקולד ועל ספונג'ה עם שירי ABBA ברקע. אני חושב על חנויות של דולר המוכרים כל מיני שמונצס: על תרגומים מילוליים מעברית לאנגלית, כגון how was? – איך היה? ועל צרפתית הבנויה מפעלים בהווה בלבד.

אני נזכר בשמות חיבה בם נהגה לכנות אותי: קאלימרו, אורינוקו.
אני רואה מול עיניי חביתה עם קטשופ – הארוחה האהובה עלייה.
מה עוד עולה ברוחי כשאני נזכר ברינת? אני זוכר מפגשים באירופה – בייחוד את הטיול שלנו בברלין לפני שנתיים. אני נזכר גם במסע קניות שעשתה לי ולאבי לפני כמה חודשים ב PRIMARK – החנות האהובה עלייה בלונדון.


כשאני חושב על רינת אני נזכר בטיפולה המסור באמי לאורך שנים רבות, ובייחוד בשנותיה האחרונות. ולאחר מכן בדאגה שעלתה על גדותיה לאחרים והעזרה שהושיטה בכזו נדיבות וטבעיות לחבריה.

אני רואה לפני אין-ספור אי-מיילים עם צילומים של המשפחה: הבנים בבית הספר, בצבא, בשדה של צבעונים...גאווה של אם.
אני ניזכר בצילום ששלחה לפני ימים ספורים עומדת לצידו של הולנדי גבוהה אשר מגמד אותה. כמה צחקתי.

אבל אני ניזכר גם, כשאני חושב על רינת, בבית חולים הדסה ובמחלתה הארורה – האנורקסיה – שחלחלה לתוך נפשה וכילתה כל חלקה טובה. אני ניזכר בתירוצים, בתחבולות ובמנהגים מוזרים שהיו חלק ממחלתה. בעיקר מהתקופה האחרונה אני נזכר בחוסר האונים של כולנו. רינת, שכולנו אהבנו, רינת שנראתה חמודה וצעירה הפכה אל מול עניינו לצל מהלך. נשאנו כולנו – כל אחד בדרכו הוא – מועקה כבידה ותסכול נוכח מצבה המדרדר והולך. קווינו כולם שרינת שלנו תשמר.

אני נזכר בשירו של נתן אלתרמן שמילותיו היו לי למשאלה לאורך אותן השנים.

שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ, כּוֹחֵךְ שִׁמְרִי, שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ
שִׁמְרִי חַיַּיִךְ, בִּינָתֵךְ, שִׁמְרִי חַיַּיִךְ.
שִׁמרִי נַפְשֵׁךְ הָעֲיֵפָה, שִׁמְרִי נַפְשֵׁךְ
שִׁמְרִי חַיַּיִךְ, בִּינָתֵךְ, שִׁמְרִי חַיַּיִךְ,
שְׂעַר רֹאשֵׁךְ, עוֹרֵךְ שִׁמְרִי, שִׁמְרִי יָפְיֵךְ,
שִׁמְרִי לִבֵּךְ הַטּוֹב, אַמְּצִיהוּ בְּיָדַיִךְ.

קשה לי נורא עם המחשבה שלא הצלחנו לשמרה, למרות האהבה הגדולה שחשנו – אהבה שלא תיגמר.

ריני-פיני, כשאני ניזכר בך אני רואה את המשפחה ורואה אותך, תמיד מתאמצת, תמיד משתדלת ליישר את ההדורים, לגשר בין הקצוות, לעודד ולתמוך.

אני רואה ברוחי את תקופת הילדות המשותפת שלנו בירושלים, בלונדון ואחר-כך ברעננה.

קשה לי. קשה לי להיות כאן שוב בשפיים – במקום בו קבור גיל, במקום בו קבורה אמא. קשה לי עם המחשבה שיותר לא תתקשרי אלי לסידני באמצע הלילה לבקש שאתרגם מכתב לצרפתית "דחוף דחוף" או לעשות הגהה לאיזה טקסט ב 3 בבוקר – גם כן דחוף.
לילדים – לאחייני – אני רוצה לומר שאני אוהב אתכם ואני אמשיך לעקוב ולהיות חלק מחייכם. לאורי אני רוצה לומר עד כמה אני מעריך את אהבתך לאחותי, גם – ובמיוחד – בשנים האחרונות
ריני-פיני, נוחי כעת על משכבך, ליד גיל, ליד אמא. באהבה
אורי

4 comments:

Numberz said...

RIP Rinat. Our thoughts are with you Ori...

Anat S. said...היום איבדתי את אחת החברות היקרות שפגשתי בכל ימי חיי.
רינת צפריר הלפרין ז''ל
רינת יקירה, לפני שבועיים בערך עזבתי את הארץ, ממש לפני שעזבתי קניתי נר נשמה, את יודעת, שיהיה בבית..
מי העלה על דעתו שאדליק את הנר לעילוי נשמתך? החברה הכי טובה שהייתה לי בתיכון ועכשיו איננה.
אמנם עברו השנים והצמחנו דור חדש, אבל הגעגועים נשארו כתמול שלשום. ניצני התמימות, ההתנסויות הראשונות, החוויות השונות והמשונות שתמיד נאמרו בצחוק מתגלגל (מתחת לשולחן בכיתה) והרבה חיוכים... הציורים היצירתיים שלעולם לא נשכח.. ואז סיימנו את הצבא ודרכינו התפצלה. כל אחת פנתה לדרכה..
שנים רבות ניסינו יחד לאתר אחת את השניה ברחבי העולם ללא הועיל, ויום אחד זה הצליח..
את יודעת? כל כך הייתי מאושרת לשמוע את קולך בטלפון, כל כך הייתי עסוקה בפיצוח הפרויקט למצוא אותך כלל לא שמעתי את הנאמר.. את כל שסיפרת לי על מצבך הגופני, על הגוף שבוגד בך, על הכאב הגדול.. הקשיים... השינויים שעברת.. לא קיבלתי דבר עד שנפגשנו ואז ראיתי אותך.. החברה הכי טובה בתיכון, דועכת לנגד עיני.. מי שהייתה הקסם, מקור האושר, היופי, החן, ההומור העשיר – נעלמת בתוך גוף אחר ממה שהכרתי..
ועכשיו את איננה, השארת אחרייך ריק כואב ופתוח לרווחה, אחרי עקירת העץ ממקומו לוקח זמן לאדמה לטשטש את הבור שנוצר וזה כואב כל אימת שהבור פעור. אבל דבר אחד אני וסובבייך נבטיח לך – העמל שלך לא היה לחינם! כולנו תפילה שתנוחי בשלום על משכבך ומי יתן ובנייך – אילו שתמיד סיפרת החשובים ביותר בחייך, דן, יובל, גל, מקור הגאוה שלך בחייך, ימשיכו ויצליחו בדרכם הנאמנה וישאו אותך לעד בלבם.
רינת אהובה, מאז ומתמיד חיית בשביל האחרים, דאגת שלכולם יהיה הטוב ביותר. את שכחת את עצמך אבל אנחנו לעולם לא נשכח אותך! יהי זכרך ברוך!

חני said...

comment:
Hannah Rosenthal said...
אורי, קודם קראתי את מה שכתבת על רינת ועכשיו על גיל. הכרתי את שניהם אבל לא אותך. את גיל החשבתי לחבר למרות שרינת היתה בגילי, הקשר איתו נעשה קרוב כשהגעתי לגור בלוס אנגלס. אני מתגעגעת אליו. הייתי בשוק כששמעתי על רינת. לא היינו בקשר ולא ידעתי על מחלתה. אני מאוד משתתפת בצערך. איבדת הרבה . חיבוק גדול מלוס אנגלס בה אני עדיין גרה. אני אדליק נר לזכר שניהם. גיל מאוד אהב את רינת, ולפחות מותה נחסך ממנו. חני

Adi said...

הגעתי לבלוג שלך אחרי שמשהו, לא יודעת מה, דחף אותי לחפש את רינת פתאום אחרי המון המון זמן.
רינת אחותך ואני היינו חברות פעם, בשנים הראשונות בבית הספר. חברות ראשונה כזאת של ילדות.
היינו גם שכנים, אנחנו גרנו כמה בתים מכם. אני זוכרת גם אותך, את הבית שלכם, את המשפחה.
אחרי שחזרתם מאנגליה הקשר בינינו התנתק ולא שמעתי ממנה מאז, אבל זכרתי אותה כל השנים.
קראתי בצער עמוק שחלתה והיא איננה. אני מתקשה להאמין. אני זוכרת אותה מתוקה, קטנה, חייכנית, מתעמלת מצוינת . . .
למרות המרחק, רציתי להשתתף בצערך על רינת, על גיל. אני לא יודעת מה קרה.

עדי